Gorąco polecam

FacebookLike Box

Aktualności


Dzisiaj jest: Czwartek
25 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Jarosław, Marek, Wasyl
Do końca roku zostało 251 dni.
Zodiak: Byk
Wycieczka do Gniezna. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Henryka Sip   
niedziela, 26 kwietnia 2015 18:30

WYCIECZKA PO CZĘŚCI WIELKOPOLSKI

17 czerwca br. grupa 26 członków naszego uniwersytetu odbyła dydaktyczno – krajoznawczą wycieczkę na trasie: Jarocin – Gniezno – Września – Winna Góra – Miłosław – Jarocin.

     Pierwszym miejscem, w którym zatrzymaliśmy się, było Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Jest tam ciekawa ekspozycja zabytków, uzupełniona filmami w …….., co robi duże wrażenie i na pewno na długo pozostaje w pamięci zwiedzających.

Następnie udaliśmy się do gnieźnieńskiej bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – gotyckiego kościoła katedralnego, usytuowanego na Wzgórzu Lecha. Jest to okazała budowla, w której znajdują się wspaniale zabytki, bardzo cenne i ważne dla Polaków. Warte uwagi są Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha, organy, jak również konfesje z relikwiami św. Wojciecha i relikwie krwi św. Jana Pawła II.

       W dalszej części wycieczki udaliśmy w stronę Wrześni. Miasto to obejrzeliśmy z autokaru, słuchając ciekawych informacji przewodnika pana Jacka Jackowskiego. Kiedy opuszczaliśmy to miasto zaciekawił każdego z nas olbrzymi teren, na którym trwa budowa nowej fabryki samochodów Volkswagena. Na tej trasie zatrzymaliśmy się w przydrożnym zajeździe na posiłek i kawę.

       Następnie udaliśmy się do Winnej Góry, wsi w powiecie średzkim. Nazwa tej wsi pochodzi od powszechnych w okolicy w średniowieczu winnic. W 1807r. Napoleon nadał Winną Górę i przyległe folwarki generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, który tu spędził ostatnie lata swego życia. Po śmierci generała majątek ten odziedziczył jego syn Bronisław Dąbrowski, a następnie potomkowie córki Bogusławy z Dąbrowskich Mańkowskiej. W ich rękach wieś ta pozostawała do 1939r. Obecnie pałac i park jest własnością poznańskiego Instytutu Ochrony Roślin, gdzie prowadzi placówkę doświadczalną. Szczegółowo zwiedziliśmy barokowy kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła z 1766r. W wyniku rozbudowy uzyskał neobarokowe prezbiterium i transept. Kaplica grobowa Jana Henryka Dąbrowskiego, pierwotnie według projektu Seweryna Mielżyńskiego z 1863 roku neogotycka, w 1912r. przebudowana na neobarokową. Wewnątrz znajduje się sarkofag generała, wzorowany na rzymskim sarkofagu Scypiona.

   Dalsza trasa prowadziła do Miłosławia, miasteczka położonego na Równinie Wrzesińskiej. Przejechaliśmy uliczkami miasteczka i przez rynek udaliśmy się do parku, w którym znajduje się pałac Kościelskich z XIX wieku, obecnie siedziba tamtejszego gimnazjum. Pałac otoczony jest pięknym parkiem, założonym na początku XIX stulecia. Pół wieku później park ten został powiększony i urządzony przez Seweryna Mielżyńskiego w stylu romantycznego parku angielskiego. Kolejny właściciel -Józef Kościelski, ziemianin i poeta, ponownie pod koniec XIX wieku powiększył park, zmieniając w nim układ ścieżek i kwietniki w pobliżu pałacu.

Miłosław

   Znakiem rozpoznawczym miłosławskiego parku jest pierwszy na ziemiach polskich pomnik Juliusza Słowackiego. Pomnik ten wystawił Józef Kościelski . Odsłonięcie pomnika nastąpiło 16 września 1899 roku, w 50 rocznicę śmierci poety. Wydarzenie to miało bardzo patriotyczny charakter, a gościem honorowym był Henryk Sienkiewicz.     

Po zrobieniu wspólnego zdjęcia i krótkim spacerze po wiosennym parku udaliśmy się niezbyt dobrą drogą do miniaturowej twierdzy, która ostatniemu właścicielowi służyła za obiekt dydaktyczny na którym uczył swych poddanych sztuki walki. Tam też skorzystaliśmy z gościnności tamtejszej restauracji i mogliśmy uraczyć się dobrą kawą i herbatą, a przede wszystkim wyrobami Miłosławskiego browaru. Wycieczka była bardzo ciekawa i udana. Dostarczyła nam miłych wrażeń i wzbogaciła o wiadomości z naszej małej ojczyzny.

                               

Poprawiony: poniedziałek, 27 kwietnia 2015 15:29
 
Copyright © 2024 jutw-jarocin.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Joomla 1.5 free design by Lonex.