Gorąco polecam

FacebookLike Box

Aktualności


Dzisiaj jest: Środa
24 Kwietnia 2024
Światowy Dzień Ziemi
Imieniny obchodzą
Aleksander, Aleksy, Egbert, Erwin,
Erwina, Fidelis, Grzegorz, Horacy,
Horacjusz, Zbroimir

Do końca roku zostało 252 dni.
Zodiak: Byk
Wycieczka do Kłodawy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 08 maja 2019 07:49

12 kwietnia 2019 r. grupa słuchaczy naszego JUTW wybrała się na wycieczkę do kopalni soli w Kłodawie oraz do Gosławic. Kopalnia Soli "Kłodawa" powstała w 1949 r., w wyniku realizacji uchwały Prez. Komitetu Ekonom. RM. U podstaw tej uchwały były rozpoczęte juz przed wojna badania grawimetryczne prowadzone w okolicach Kłodawy. Badania te wykazały, że w tym rejonie występuje płytko ukryty potężny wysad solny. Po zakończeniu II wojny powrócono do badań uzyskując zarys wielkich struktur soli kamiennej oraz soli magnezowo-potasowych. Kłodawski wysad solny - największy na Niżu Polskim - ma długość 26 km, a maksymalna szerokość 2 km. Obecnie Kopalnia jest największym krajowym producentem soli kamiennej. Wydobycie prowadzi tradycyjna metoda górnicza, która pozwala zachować w pełni stworzone przez przyrodę walory kłodawskiej soli. Produkty końcowe uzyskujemy na drodze przeróbki mechanicznej soli, bez stosowania zabiegów chemicznych. Kopalnia produkuje : sól spożywczą, przemysłową, drogową, kąpielową, paszową, lampy i świeczniki solne, lizawki solne ,sól do uzdatniania wody. Program zwiedzania obejmuje prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego. Gosławice - dzielnica Konina położone w północnej części miasta, około 7 km. na północ od centrum Konina. Położona nad brzegiem Jeziora Gosławskiego. Pierwsza wzmianka o Gosławicach pochodzi z 1280 r., kiedy to Przemysł II potwierdził nadanie osady klasztorowi w Lądzie. Trzy lata później wieś przeszła w ręce arcybiskupów gnieźnieńskich, później była także własnością szlachecką. W Gosławicach znajduje się kilka zabytków: Kościół św. Andrzeja Apostoła, wybudowany w pierwszej połowie XV wieku; jest gotycką budowlą centralną; do ośmiobocznej nawy przylegają cztery pomieszczenia - prezbiterium, dwie kaplice i kruchta.

Zamek, usytuowany nad brzegiem jeziora; wzniesiony z cegły w latach 1418-1426, składa się z dwóch równolegle ustawionych piętrowych budynków; zamek otoczony jest wysokim murem; obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Okręgowego.

Dworek, wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku, kopia zniszczonego obiektu w Ruszkowa I. W Gosławicach mieści się elektrownia Konin (583 MW), wchodząca w skład PAK. Wzniesiona w latach 1954-1964, była pierwszą w Polsce elektrownią, wybudowaną po II wojnie światowej, w której jako paliwo wykorzystywano węgiel brunatny. Na południe od zabudowań osiedla położone jest wyrobisko nieczynnej odkrywki węgla brunatnego Gosławice, eksploatowanej w latach 1957-1974.

 

Poprawiony: środa, 08 maja 2019 07:58
 
Copyright © 2024 jutw-jarocin.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Joomla 1.5 free design by Lonex.