Gorąco polecam

FacebookLike Box

Aktualności


Dzisiaj jest: Środa
22 Września 2021
Imieniny obchodzą
Joachim, Joachima, Maurycy, Prosimir,
Tomasz

Do końca roku zostało 101 dni.
Zodiak: Panna
Tulipany, tulipany, tulipany ... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 25 listopada 2011 10:59

Zachęcam do poszukiwania wiadomości w Internecie o interesujących nas roślinach. Najczęściej zaglądamy do wikipedii, więcej informacji znajdziemy na stronach prowadzonych dla ogrodników. Oto ciekawostki:
Wikipedia:
Tulipan (Tulipa L. 1753, Amana Honda) – rodzaj roślin cebulowych należący do rodziny liliowatych. Zalicza się do niego ok. 120 gatunków i ok. 15 tysięcy odmian. Gatunkiem typowym jest Tulipa sylvestris L.. Naturalny obszar występowania tulipana to Europa południowa, północna Afryka, Azja od Turcji, przez Iran, góry Pamir i Hindukusz, stepy Kazachstanu, po północno-wschodnie Chiny i Japonię.
Wg jednej z legend, tulipany zostały sprowadzone do Europy zachodniej w 1554 roku przez Oghiera Ghiselin de Busbecq, ambasadora Imperium Osmańskiego na dworze Ferdynanda I. Druga legenda mówi, że przywiezione zostały ze Sri Lanki przez Lopo Vaz de Sampayo, gubernatora kolonii portugalskich w Indiach.

 

Tulipany znów przeżywają swój renesans. Można wybierać spośród niezliczonych odmian we wszystkich kolorach tęczy.  Ostatnio na urodziny otrzymałam piękny bukiet białych tulipanów, ktoś inny podarował mi różowe tulipany. A jakie tulipany cieszą się w Polsce największym powodzeniem?

Przede wszystkim wiosną w ogrodach kwitną żółte tulipany. Wiosna kojarzy się wszystkim z kolorem słońca. Piękne są tulipany eleganckie z odmian o długich, zamkniętych kielichach. Popularne są też tulipany czerwone, dwukolorowe, o biało obrzeżonych liściach i wszelkie karłowe odmiany. Najbardziej kochają się w tulipanach Japończycy, Holendrzy i Niemcy.. Na razie w Polsce mało kto je kupuje, ale spodziewam się, że niedługo pojawi się moda na pastelowe barwy. Tyle jest cudownych odmian w bajecznych kolorach.

Jednak ich uprawa nie jest taka prosta. Aby cieszyć się przepięknymi okazami trzeba włożyć trochę wysiłku. Tulipany są roślinami, które potrzebują stanowisk słonecznych. Podłoże powinno być piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste, ale na innych również dobrze rosną.
Cebulki sadzimy do ziemi jesienią lub nawet późną jesienią. Najlepszym do tego miesiącem jest wrzesień, jednak to można robić to aż do grudnia. Odstęp między cebulkami to 10 - 15 cm. Kiedy mamy zamiar pozostawić cebulki w jednym miejscu na stałe (nie wykopywać na zimę), należy posadzić je nieco głębiej. Na zimę należy je okryć, aby nie zamarzły.

 

Więcej o tulipanach tu kliknij

 
Copyright © 2021 jutw-jarocin.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Joomla 1.5 free design by Lonex.