Gorąco polecam

FacebookLike Box

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
21 Maja 2024
Imieniny obchodzą
Donat, Donata, Jan, Kryspin, Przecława,
Pudens, Tymoteusz, Walenty, Wiktor,
Wiktoriusz

Do końca roku zostało 225 dni.
Zodiak: Bliźnięta
Książka
Książka na zimowe wieczory PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 02 stycznia 2016 11:17

Głęboko polecam historyczne powieści Elżbiety Cherezińskiej Przeczytałam już „Legion”, powieść pisaną jako dokument i opisującą czasy II wojny światowej, a w szczególności tarcia ugrupowań politycznych w Warszawie.

Barwnie opisuje autorka walki września 39 i partyzantkę na terenie Lubelszczyzny.

Ostatnio przeczytałam powieść „Korona śniegu i krwi” z okresu walki o władzę podczas rozbicia dzielnicowego w Polsce.

"Elżbieta Cherezińska kocha Piastów i średniowiecze - czas walki o obszar państwa, ambicji książąt, pychy wielmożów, intryg biskupów, działalności trucicieli, porywaczy i zabójców. W powieści przenika się rzeczywistość historyczna z magiczną, ożywają heraldyczne stwory, tocząc z sobą ponadczasowe wojny. Bohaterowie powieści zmagają się z pożądaniem i duchowością, czując jednocześnie ciężar powierzonych im misji.
Do walki o koronę, jak na rycerskim turnieju, stają książę Przemysł II - popędliwy i kochliwy młodzieniec, Władysław - karzeł o mocy giganta, Henryk - bogaty i próżny książę wrocławski. Polskiego tronu pragną również przedstawiciele obcych dworów. Z trybun turniejowi przyglądają się Bolesław Wstydliwy i jego świątobliwa małżonka Kinga obdarzona magicznymi zdolnościami. Obserwuje te zmagania także skromny kantor, późniejszy arcybiskup gnieźnieński, Jakub Świnka, współtwórca królestwa i Kościoła prawdziwie polskiego. Losy pojedynku może całkowicie odmienić tajemnica skrywana przez znamienity ród Zarembów. Postacie stworzone przez Cherezińską są niemal jak wzięte z kart dramatów Szekspira - działają na krawędzi świata realnego i duchów. Są piękne, rycerskie, ale jednocześnie groźne i okrutne. To świetna męska proza nasycona kobiecą wrażliwością".
Cytuję za Macieje Parowskim i w pełni podzielam to zdanie. Zapraszam wszystkich w świat średniowiecznej Polski. Książka ma 600 stron, ale cóż to za piękny tekst. 


Poprawiony: sobota, 02 stycznia 2016 11:25
 
Kim jest Papusza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 27 listopada 2013 12:07

Bronisława Wajs, ps. Papusza (ur. 17 sierpnia 1908 lub 10 maja 1910 w Lublinie, zm. 8 lutego 1987 w Inowrocławiu) – poetka pisząca w języku romskim. Pochodziła z grupy etnicznej Polska Roma (polscy Romowie nizinni).

Życiorys

Była jedną z niewielu kobiet romskich, które samodzielnie nauczyły się pisać i czytać. Nigdy nie uczęszczała do szkoły, w wieku 16 lat została wydana za mąż za o wiele starszego harfiarza Dionizego Wajsa.

W okresie II wojny światowej ukrywała się wraz ze swoim taborem w lasach.

Papusza debiutowała wierszem w „Nowej Kulturze” w 1951. Jej odkrywcą i tłumaczem z języka romskiego był w roku 1949 Jerzy Ficowski. Pierwsze tłumaczenia przesłał Julianowi Tuwimowi, który doprowadził do ich publikacji. Po wielu latach wędrówek z taborem w roku 1950 Bronisława Wajs zamieszkała w Żaganiu. W Gorzowie Wielkopolskim mieszkała od roku 1954, gdy na dobre zatrzymał się jej romski tabor, do 1984, gdy starą i schorowaną przyjęła pod opiekę rodzina z Inowrocławia.

W środowisku romskim spotykała się z niechęcią, ze względu na odstępstwo od tradycyjnej roli kobiety. Szykany, którym była poddana, spowodowały wystąpienie choroby psychicznej i konieczność okresowego leczenia w zakładach psychiatrycznych.

Od 1962 Wajs należała do Związku Literatów Polskich. Jej wiersze przekładane były na języki: niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, szwedzki, włoski.

Zmarła 8 lutego 1987. Została pochowana 14 lutego na cmentarzu Świętego Józefa w Inowrocławiu.

Filmy

W roku 1974 powstał film dokumentalny „Papusza” w reżyserii Maji Wójcik oraz Ryszarda Wójcika. Realizatorzy filmu opisali obyczaje i życie społeczności cygańskiej. Bohaterami filmu byli Papusza oraz Jerzy Ficowski.

W roku 1992 powstał film „Historia Cyganki” według scenariusza i w reżyserii Grega Kowalskiego z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza.

W 2013 nakręcono poświęcony jej film fabularny „Papusza” według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, z Jowitą Budnik w roli głównej.

W 2013 roku w Wydawnictwie Czarne ukazała się książka Angeliki Kuźniak „Papusza”.

Otrzymane nagrody

•          Lubuska Nagroda Kulturalna (1958),

•          Nagroda Kulturalna „Nadodrza” (1978),

•          Nagroda Gorzowska (1978).

Wydane tomiki wierszy

(Tłumaczenie Jerzego Ficowskiego)

•          Pieśni Papuszy (Wrocław, 1956),

•          Pieśni mówione (Łódź, 1973),

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2
Copyright © 2024 jutw-jarocin.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Joomla 1.5 free design by Lonex.