Gorąco polecam

FacebookLike Box

Aktualności


Dzisiaj jest: Poniedziałek
22 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Heliodor, Kajus, Leonia, Leonid,
Łukasz, Soter, Strzeżymir, Teodor

Do końca roku zostało 254 dni.
Zodiak: Byk
Muzyka
Evita Peron PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 11 grudnia 2015 10:16

14. 02. 2016r. wyjazd do Teatru Muzycznego (dawniej Operetka) w Poznaniu na musical „Evita”

Eva Perón

Eva „Evita” Perón, właściwie María Eva Duarte de Perón (ur. 7 maja 1919 w La Unión, zm. 26 lipca 1952 w Buenos Aires)[1] – druga żona prezydenta Argentyny Juana Peróna, działaczka polityczna i społeczna, a także aktorka.

Urodziła się w wiosce La Unión koło Los Toldos jako jedna z pięciorga rodzeństwa, pozamałżeńskich dzieci kucharki Juany Ibarguren (1894-1971) i jej kochanka, farmera Juana Duarte (1872-1926), który miał jeszcze trzy córki z małżeństwa – przyrodnie siostry Evity. Wychowała się w pobliskim Junín. W wieku piętnastu lat zamieszkała w Buenos Aires, gdzie następnie rozpoczęła karierę aktorki teatralnej, filmowej i radiowej[2][3]. Grywała w filmach „klasy B” i codziennych słuchowiskach Radia El Mundo.

Działalność polityczna

Juana Peróna poznała podczas akcji charytatywnej na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w San Juan. Przez krótki okres była kochanką Peróna, a 21 października 1945 wzięła z nim ślub. Dzięki swoim proletariackim korzeniom zaczęła odgrywać rolę łącznika między swym mężem a robotnikami, stając się współprzywódczynią descamisados („ludzi bez koszul”), politycznej bazy jej męża.

Brała czynny udział w kampanii prezydenckiej Peróna w 1946. W swoim cotygodniowym programie radiowym wygłaszała populistyczne przemówienia, nawołując biednych do powstania. Mimo że dzięki swojej karierze aktorki i modelki stała się majętna, stale podkreślała, że wywodzi się z biedoty, by uwydatnić swoją solidarność z ludem.

Po wygranych przez Peróna wyborach Evita zaczęła odgrywać istotną rolę polityczną w rządzie. Utworzyła Fundację Evy Perón, mającą pomagać ubogim i zorganizowała kobiecą frakcję Partii Justycjalistycznej.

Śmierć

Eva Perón zmarła na raka macicy w wieku 33 lat. Jej ciało zostało zabalsamowane i było wystawiane na widok publiczny aż do przewrotu wojskowego, który obalił jej męża w 1955. Ciało Evity zostało wówczas przeniesione do Mediolanu we Włoszech i tam pochowane. W 1971 dokonano ekshumacji i przeniesiono jej ciało do Hiszpanii. Po powrocie Peróna do władzy i jego śmierci w 1974 Evita została ostatecznie pochowana w grobowcu rodziny Duarte w Buenos Aires.

Musical

Jej życie i kariera stały się podstawą dla powstałego w 1976 musicalu Evita, skomponowanego przez Andrew Lloyda Webbera do libretta Tima Rice'a. Postać jej odtwarzały m.in.:

Madonna w adaptacji filmowej

Poprawiony: poniedziałek, 14 grudnia 2015 16:52
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 3 z 12
Copyright © 2024 jutw-jarocin.cba.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Joomla 1.5 free design by Lonex.